İstanbul /
info@thinkturkey.org

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na Nasıl Girilir?

1. Aşama: Ön Kayıt

Sınav Kaydı oluşturmak için.HEMEN BAŞVUR tıklayıp, YÖS ile Başvuru (Yabancı Öğrenciler İçin Sınav) kısmını seçmeniz gereklidir. Orada ki tüm bilgileri eksiksiz doldurmalısınız. Ve yüklenmesi gereken belgeleri yüklemelisiniz.

Burada özellikle uyarmak isterim ki, sitemize verdiğiniz iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz yapmalısınız. Ayrıca aktif olarak kullanıyor olmalısınız. Çünkü bazı hata ve eksikliklerde veya üniversitelerin istediği bilgilerde farklılık olduğunda size hemen ulaşabilmeliyiz ve sizden aldığımız bilgileri doğru ve eksiksiz girmeliyiz ki, daha sonra hata çıkmasın.

Sizden aldığımız bilgiler ile biz Türkiye’de sizin adınıza Üniversitelere Başvuruda bulunacağız. Birden çok Üniversiteye başvuruda bulunmamızın amacı sizin kabul ihtimalinizi artırmaktır. Çünkü Türkiye’nin bu seneki Yabancı Öğrenci Hedefi 350.000 kişi. Sizi bu kişiler arasına sokabilmemiz ve hedefinize ulaştırabilmemiz için, konuyu bir çok açıdan ele alıp takip etmek zorundayız.

Sizin adınıza yaptığımız başvuru onay aldıktan sonra Asıl Kayıt işlemini yapacağız…

2.Aşama: Kayıt

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ön kayıt işlemini başarıyla tamamladıktan sonra, kayıt adımlarını içeren bir e-posta tarafımıza gönderilmektedir. Gönderilen e-postadaki bağlantıya tıklayarak İlgili okulun “Aday Sistemi” ne kayıt olunması gerekmektedir.Bu adımları sizin adınıza biz yapacağız.

Sistemdeki tüm adımlar boşluk bırakılmadan doldurulmalıdır. Daha sonra sınav ücreti ödeme adımına geçilecektir. Bu adımıda sizin adınıza yapıp ilgili işlemin ücretini ödediğimiz dekontun aslını tarafınıza mail olarak göndereceğiz.

Ve YÖS’e yani Türkiye’de Sınava girme hakkına başarıyla sağlamış olacaksınız.

3.Aşama: Kontrol

Sınav ile ilgili tüm bilgileri tarafınıza ileteceğiz. Ayrıca sınav tarihlerinde bir değişiklik olursa bunuda size mail ile bildireceğiz.

4.Aşama: Sınav Katılım Belgesi

Kayıt işlemi ikinci aşamada zaten tamamlanmıştır. Daha sonra sizetarafımızca sınav katılım belgelerinin hazır olduğunu belirten bir e-posta gönderilmektedir. Bu belgenin bir çıktısı alınmalı ve sınava girerken mutlaka adayın yanında bulunmalıdır.

YÖS ile ilgili merak ettikleriniz….

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı İle Hangi Lisans Programlarına Girilebilir?

YÖS ile girilebilecek lisans programları ve derslerin listesi Sitemizde yayınlanmaktadır. YÖS ile hem özel hem de devlet üniversitelerine başvurmak mümkündür. Bununla birlikte, görsel sanatlar ve müzik alanında eğitim veren bazı üniversiteler ayrıca “Özel Yetenek Sınavları” yapmaktadır. Ayrıca bazı programlara başvurmak için, başvuranların bu programların özel gereksinimlerini karşılamaları gerekmektedir .Sınavların sonuçları üniversitelerin kendileri tarafından ilan edilmektedir.

Yabancıların En Çok Tercih Ettikleri Lisans Programları Hangileridir?

Yabancılar Türk üniversitelerinde en çok Tıp, Diş Hekimliği, İşletme, Hukuk, Ekonomi, Psikoloji, Mimarlık, Veterinerlik ve Mühendislik lisans programlarına başvuru yapmaktadır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na En Çok Hangi Ülkelerden Aday Başvurmaktadır?

Dünyanın her yerinden yabancı öğrenciler YÖS’e katılarak Türkiye’de eğitim görme şansına sahip olmaktadır. Yabancı öğrencilerin çoğu Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Suriye, Almanya, Bulgaristan, Afganistan, Kırgızistan, Tanzanya, Kenya, Malavi, Mısır ve Tunus’tan ve diğer Arab ülkelerinden gelmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı İçin Lise Not Ortalamasının Önemi Nedir?

Lise not ortalamasının sınava herhangi bir etkisi yoktur. Lise derecesi değerlendirmede bir faktör olarak kabul edilmemektedir. Sonuç olarak, Türk üniversitelerine girişte yabancı öğrencilerin sadece YÖS sonuçları değerlendirmeye alınmaktadır.Bunun yanı sıra adayların normal eğitim veren bir liseden veya Açık liseden mezun olmaları fark yaratmamaktadır. Tek gereklilik yabancı öğrencilerin geçerli bir lise diplomasına sahip olmalarıdır.