İstanbul /
info@thinkturkey.org

Vize ve Oturma İzni

Vize İşlemleri

Türkiye’de okumak için gelecek öğrencilerin en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğundan öğrenci vizesi almaları gerekmektedir. Öğrenci vizesi prosedürleri zaman alabilir ve bu nedenle, kabul mektubunuzu alır almaz öğrenci vizesine başvurmanız önemlidir.

Vatandaşı olduğunuz ülkeye uygulanan Türkiye Cumhuriyeti vize rejimini Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden öğrenebilirsiniz. http://www.mfa.gov.tr/visa-information-for-foreigners.en.mfa

İnternet üzerinden vize başvurusu yapma şansınız var. Bu prosedür için https://www.konsolosluk.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İkamet izni prosedürleri

Türkiye’ye geldikten sonra ve üniversite kaydınızı tamamladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey oturma izni başvurusu yapmaktır. Https://e-ikamet.goc.gov.tr/ adresindeki başvuru formunu doldurduktan sonra randevu günü ve saatinde İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gitmeli veya üniversitenizin uluslararası öğrenci ofisinden evrak teslim etmelisiniz. Başvurunuz sonrasında alacağınız ikamet kartı ve yabancı kimlik (YU) numaranız ile Türkiye’de kaldığınız sürece tüm resmi işlemleri gerçekleştirebileceksiniz.

İkamet kartınızın süresi dolmuyorsa, Türkiye’ye girerken veya çıkarken kullanılabilir ve bu nedenle yeni bir vize almanıza gerek kalmaz. Geçerlilik süresi sona ermeden oturma izninizi yenilemeniz önemlidir.

Öğrenci olarak ikamet başvuru ücretinden muafsınız, sadece kart ücretini ödemeniz gerekiyor.